fbpx

Samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku

Szkoda z OC – części oryginalne czy zamienniki?
18 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie

Samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku

Miałeś wypadek i Twoje auto zostało uszkodzone?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firma ubezpieczeniowa ma zapewnić Ci całkowite usunięcie doznanego uszczerbku. Zatem, jeżeli wskutek kolizji drogowej nie masz możliwości korzystania z swojego samochodu to ubezpieczyciel sprawcy wypadku powinien zwrócić Ci koszt wynajmu pojazdu zastępczego.

Czy muszę mieć firmę, aby otrzymać auto zastępcze?

 Najem pojazdu zastępczego nie jest zarezerwowany jedynie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Samochód, który nie jest w obecnych czasach traktowany, jako dobro luksusowe, może być Ci niezbędny nawet jeżeli nie prowadzisz firmy. Wystarczy, iż pojazdy był przez Ciebie często wykorzystywany np. w celu dojazdu do pracy, lekarza, na zakupy i nie masz innego auta , które mógłbyś używać. To wystarczy, aby starać się o auto zastępcze.

Czy zostaną mi zwrócone koszty wynajęcia auta zastępczego?

Jeżeli poniosłeś koszty wynajęcia pojazdu zastępczego to wydatki te mieszczą się w granicach skutków szkodowych i jak najbardziej podlegających wyrównaniu. A mówiąc po polsku, jeżeni zapłaciłeś za auto zastępcze to firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do zwrotu kosztów.

Utrata możliwości korzystania z pojazdu jest szkodą samą w sobie, zatem nie ma znaczenia, do jakich celów poszkodowany wykorzystywał pojazd oraz czy poszkodowany miał dostęp i możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej. Jednocześnie trzeba pamiętać, iż ubezpieczyciel sprawcy wypadku jest odpowiedzialny jedynie na normalne następstwa wypadku, dlatego tez zostaną zwrócone tylko koszty wynajęcia pojazdu o zbliżonym standardzie, klasie i pojemności silnika. Ponadto koszt wynajmu pojazdu musi być dostosowany do średnich stawek, jakie obowiązują na lokalnym rynku.

Natomiast czas, za jaki będzie przysługiwał zwrot za wynajem pojazdu zastępczego będzie zależeć od tego czy poniesiona szkoda była szkodą częściową czy też całkowitą.

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia wtedy, kiedy odszkodowanie ustalone zostało w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością samochodu sprzed wypadkiem, a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym, którego naprawa okazała się niemożliwa lub nieopłacalna. W sytuacji zaś, kiedy różnica wartości pojazdu jest mniejsza i naprawa jest opłacalna mamy do czynienia ze szkodą częściową.

Przy szkodzie częściowej poszkodowanemu przysługuje zwrot za wynajem pojazdu zastępczego nie tylko przez technologiczny czas jego naprawy, nawet, jeśli odpowiada on czasowi rzeczywistemu. Rzadko, bowiem czas ten pokrywa się z okresem, jaki upływa od zdarzenia powodującego szkodę do zakończenia naprawy pojazdu. Pomiędzy samą szkodą a oddaniem samochodu do warsztatu naprawczego może upłynąć pewien czas, przez który również poszkodowany może mieć prawo do wynajęcia pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

W przypadku natomiast, gdy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą odpowiedzialność ubezpieczyciela sprawcy wypadku obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu mechanicznego.