fbpx

Szkoda z OC – części oryginalne czy zamienniki?

Samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku
8 lutego 2020
Utrata wartości pojazdu po wypadku
13 maja 2020
Pokaż wszystkie

Szkoda z OC – części oryginalne czy zamienniki?

Czy zakład ubezpieczeń może zwrócić jedynie koszt zakupu zamienników a nie części oryginalnych?

Poszkodowany może domagać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku wypłaty takiej kwoty odszkodowania, która pozwoli mu na przywrócenie samochodu do stanu z przed wypadku. Wynika to z zasady pełnego naprawienia wyrządzonej szkody zgodnie, z którą naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Dlatego też każdy poszkodowany może żądać wymiany uszkodzonych części na takie same, jakie posiadał wcześniej

Niestety bardzo często zakłady ubezpieczeń przy rozliczaniu szkód z OC posługują się cenami części zamiennych twierdząc, że są to części, których producent zaświadczył, że są one tej samej jakości co części oryginalne.

W praktyce rozróżnia się dwie kategorię części samochodowych zamiennych:

  • Oryginalne części zamienne – to części o tej samej, jakości jak elementy zastosowane w montażu samochodu oraz które są produkowane zgodnie ze specyfikacjami i normami produkcji dostarczonymi przez producenta. Na najprościej rzecz ujmując to części zapasowe, które są produkowane na tej samej linii produkcyjnej. Przyjmuje się, że te części stanowią oryginalne części zamienne, jeśli producent części zaświadczy, że części te jakościowo odpowiadają częściom stosowanym w montażu danych pojazdów, i że zostały wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i normami produkcji producenta pojazdów;

  • Części zamienne porównywalnej jakości, czyli zamienniki – części zamienne, produkowane przez każde przedsiębiorstwo, które może w każdej chwili zaświadczyć, że części te odpowiadają pod względem jakości elementom, które są lub były zastosowane w montażu danych pojazdów silnikowych;

Czy ubezpieczyciel może stosować zamienniki?

Podstawową zasadą przy odszkodowaniach zawsze jest ustalanie jego wysokości według części oryginalnych. Niestety firmy ubezpieczeniowe starają się dość często uniknąć naprawy auta stosując części oryginalne.

Pamiętaj!

W sprawie o odszkodowanie za szkodę w aucie czy innym pojeździe, gdy uszkodzeniu uległy części oryginalne i zachodzi konieczność ich wymiany, poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania ustalonego według cen części oryginalnych pochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu i opatrzonych jego logo. Uprawnienie to jest niezależne od wieku pojazdu, stanu jego zużycia i faktu, że w obrocie dostępne są również tańsze części alternatywne. Niniejsze wynika ze wspomnianej wcześniej zasady pełnego naprawienia szkody gdyż dzięki naprawie z wykorzystaniem części oryginalnych stan samochodu jest pod względem technicznym, użytkowym, trwałości i estetyki najbardziej zbliżony do jego stanu sprzed kolizji.

Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek

Kiedy uszkodzona części była już przedmiotem wielokrotnych napraw lub jest ot część o konstrukcji, które bez uszczerbku dla jakości mogą być zastąpione częściami nieoryginalnymi lub gdy zniszczona część oryginalna była do tego stopnia wyeksploatowana, że nowa część porównywalnej, jakości, będzie miała większą wartość techniczną. (por. post. SN z dnia 20 czerwca 2012 r., III CZP 85/11). W takich przypadkach ubezpieczyciel może posłużyć się cenami zamienników i wypłacić niższe odszkodowanie.

Jeżeli ubezpieczyciel zaniżył Twoje odszkodowanie z OC radzimy skorzystać z pomocy prawnej wyspecjalizowanej kancelarii. Dzięki pomocy naszych prawników możesz uzyskać średnio o 90% wyższą kwotę niż dotychczas.