fbpx

Utrata wartości pojazdu po wypadku

Szkoda z OC – części oryginalne czy zamienniki?
18 kwietnia 2020
Czy należy mi się odszkodowanie?
15 maja 2020
Pokaż wszystkie

Utrata wartości pojazdu po wypadku

Czy poszkodowany prócz odszkodowania za uszkodzenie pojazdu lub też uszkodzenie ciała może domagać się także od ubezpieczyciela odszkodowania za utratę wartości rynkowej pojazdu? Tak, jednak muszą być spełnione pewne warunki.

Ubezpieczyciel ma obowiązek dokonać pełnej kompensaty szkody to znaczy, że kwota odszkodowania powinna wystarczyć na naprawę pojazdu oraz rekompensować utraconą wartość handlową pojazdu. Tak też przyjął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 października 2001 r., w której stwierdził, iż ,, odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie’’

Powyższe wynika z faktu, iż po naprawie samochód, co prawda odzyskuje sprawność techniczną, jednak nie uzyskuje wartości handlowej, jak przed wypadkiem, gdyż fakt jego naprawy powoduje, że jego cena spada. Upraszczając, jeżeli pojazd wcześniej nie uczestniczył w żadnej kolizji to nawet jeżeli naprawy dokonamy w autoryzowanym serwisie, w przypadku sprzedaży będzie traktowany jako „powypadkowy”, co z kolei będzie wpływać na obniżenie ceny. Właściciel pojazdu może, zatem domagać się właśnie tej różnicy wartości pojazdu, lecz przy założeniu, że naprawa była prawidłowa oraz że zmniejszenie wartości samochodu nastąpiło wskutek jego uszkodzenia.

Warto dodać, iż z roszczeniem związanym z utratą wartości rynkowej pojazdu poszkodowany może wystąpić tylko wtedy, kiedy naprawa samochodu była możliwa technicznie oraz była ekonomicznie uzasadniona tj. wtedy, kiedy nie doszło do powstania szkody całkowitej.

Nie jest natomiast konieczne, aby uszkodzeniu uległ samochód wyłącznie nowy. Oczywistym jest, że iż spadek wartości pojazdu po wypadku maleje wraz z wiekiem auta, jednak wycena w każdym przypadku powinna być indywidualna. Zatem nie ma znaczenia czy auto było nowe czy np. kilkuletni.

Ustalanie spadku wartości różni się w zależności od rodzaju pojazdu:

  • samochody osobowe i terenowe, utrzymanych w dobrym stanie technicznym, w okresie eksploatacji do sześciu lat,
  • motocykle w okresie eksploatacji do trzech lat.
  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton szacuje się ubytek wartości handlowej w okresie ich eksploatacji do czterech lat
  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3, 5 ton szacuje się w okresie ich eksploatacji do trzech lat.

W sytuacji sporu z ubezpieczycielem sprawcy wypadku wysokość spadku wartości rynkowej pojazdu trzeba będzie wykazać poprzez chociażby przedstawienie ofert sprzedaży samochodów bezkolizyjnych i pokolizyjnych z np. portali internetowych Allegro czy OLX lub też przedstawiając wycenę dokonaną przez rzeczoznawcę samochodowego lub w trakcie procesu sądowego wycenę sporządzoną przez biegłego sądowego.